Usun, et pea iga uue ettevõtja, kelle töö sisaldab toidukäitlemist, peast käib läbi mõte, kellele see kogu dokumentatsioon? Kas tõesti on mingid ametnikud need kohustused ja tingimused mõelnud vaid nende elu raskemaks tegemiseks? Kas see kõik on tõesti vajalik toidu ohutuseks?
Mis on toiduohutus?
Toiduohutus oma sisult tähendab toidu mikrobioloogilist, füüsikalist ja keemilist ohutust. See annab toote tarbijale kindluse, et toitu süües selleks ette nähtud viisil, ei ole tema tervis ega halvemal juhul ka elu, ohustatud. Kes tahaks poes riiuli ees kaalutleda mitte erinevate tootjate ja maitsete vahel vaid hoopis selle üle, kas toote tarbimisest tekib üks või teine tervisevaevus?
Selleks, et ka tootjatel oleks ühine arusaam, mis on toiduohutus, on nii Euroopa Liit kui ka Eesti Vabaiik sätestanud erinevaid reegleid ning piirmääru, mille alusel tootja saab kinnituse, et tema toit on ohutu ning ta võib seda rahuliku südamega müüa. See on ka põhjus, miks iga tootja ja käitleja peavad enda toodangut regulaarselt kontrollima ning taas veenduma protsesside ja toorainete sobilikkuses.
Enesekontrollisüsteemi ja HACCP-t ei tasu võtta mitte ebameeldiva ja liigse bürokraatiana, vaid meie kõigi jaoks väljatöötatud suurepäraste tööriistadena. Neid süsteeme saab võtta kui suurepäraseid jalgrattaid – tuleb õppida vaid nendega sõitma ning kõik hakkab sujuma kui iseenesest!